کتاب گرسنگى ( گرسنه)/نویسنده کنوت هامسون

کتاب گرسنگى ( گرسنه)
نویسنده کنوت هامسون
ترجمه ها غلامعلى سیار، احمد گلشیرى
نشرها: نشر کتاب ، نشر نگاه  گرسنگی رمانی زیبا از کنوت هامسون برنده نوبل ادبیات و از مشهور ترین رمان نویسان نروژی است. این کتاب مانند بسیاری از آثار داستانی آن زمان که در دنیا به شهرت می رسیدند، ابتدا به صورت قسمت های کوچک و ممتد در مجلات چاپ می شرد و نخستین بار درس سالس هزار و هشتصد و نود میلادی به صورت کتاب به چاپ رسید.
این کتاب را از شاخص ترین آثار ادبی دنیا در زمینه رمان شناخته اند و همواره خوانندگان رمان را به خواندن آن دعوت می کنند.
شیوه روایت داستان اول شخص ( منِ راوی) است و از ویژگی های بارز کتاب پلات قوی است که نویسنده از آن استفاده کرده است که بارز ترین خصوصیت آن محوریت روانکاوانه است. یعنی رگه های روانشناختی را میتوان در طول رمان مشاهده کرد. تقریبا می توان گفت قدرت این کااب به خاطر خلاقیت نویسنده در بیان  روان شناختی گرسنگی و فلاکت است. رمان درباره گرسنگی  جوانی  در خیابانهای شهر اسلو و در قرن نوزدهم ( قرنی که نویسنده در آن می نویسد) است. زندگی روزمره جوان از فروش مطالبی به روزنامه ها تامین می شود هم چنین گاهی که فشار زندگی بر او وارد می شود دست به گدایی و دزدی می زند.
پس از انتشار این رمان، شهرت نویسنده بسیار زیاد می شود و این کتاب به چندین زبان ترجمه می شود.  برخی منتقدان اعتقاد دارند داستان هنرمند گرسنه، اثر فرانتس کافکا  متأثر از این رمان می بوده است.
در ایران نیز این کتاب با ترجمه های مختلف به چاپ رسیده است. از جمله ترجمه دکتر غلامعلی سیار در  بنگاه ترجمه و با همکاری نشر کتاب، ترجمه سیدحبیب گوهری‌راد و نیز ترجمه استاد احمد گلشیری  با همکاری انتشارات نگاه تحت عنوان گرسنه اشاره کرد.
همچنین در سینما فیلم هایی  تحت تاثیر این کتاب نوشته شده است که می توان به گرسنگی به کارگردانی هنینگ کارلسن مجدد فیلم گرسنگی به کارگردانی ماریا گیسه اشاره کرد.
/ 0 نظر / 13 بازدید