کتاب تالار گرگ ها/نویسنده هیلاری مری مانتل

نام کتاب تالار گرگ ها ( Wolf  Hall )
نویسنده هیلاری مری مانتل ( Hilary Mary Mantel )
ترجمه علی اکبر قاضی زاده
نشر کتابسرای تندیس
تالار گرگ ها رمانی با محوریت تاریخی است که  سال 2009 انتشار پیدا کرد و  جوایز ادبی متعددی از جمله « من بوکر » و « حلقه منتقدان ملی کتاب » را کسب کرد. رمان از لحاظ زمانى در 1500 تا 1535 اتفاق میافتد.
در این زمان از لحاظ تاریخى تامس کرامول در دربار هنری هشتم به قدرت رسید و مرگ سر تامس مور رقم خورد. برخى از منتقدان کتاب تالار گرگ ها ( Wolf Hall ) را نوعی زندگینامه کرامول دانسته اند. 
از شاخصه  محتوایى این کتاب میتوان به  وصف زندگی اجتماعی و اعتقادی مردم انگلستان قرن شانزده اشاره داشت و سیاست های نادرستى که به علت چشم هم چشمی های سیاسی به زندگى عوام مردم وارد شد و نا هنجارى هاى اجتماعى بسیار به بار آورد.
 مهم ترین اثر رمان با توجه به قدرت تاریخى و تحلیلى نویسنده این است که ذهن را درگیر پرسش میکند  که انسان ها در زمان هاى مختلف چگونه خود را به تباهى کشانده و میکشانند؟ 
از لحاظ کمیتى اصل کتاب «تالار گرگ»  نزدیک به هفتصد صفحه است ( ترجمه در هشتصد و هفتاد صفحه ) و بعد از آن جلد دوم و سوم آن نیز به ترتیب نامهاى «بیرون کشیدن اجساد»  و «آینه و نور» منتشر شد.
از نکته هاى مثبت و بارز این کتاب شخصیت پردازى ویژه نویسنده و وفادارى به تاریخ است. تامس کرامول، کاراکتر اصلی این رمان یکی از چهره های آشنای تاریخ است که دید منفى ادبیاتى بر وى حاکم بود. کرامول در خانواده ای کارگر به دنیا آمد اما توانست خودش را تا رسیدن به مقام دست راست اسقف تامس والزی، مشاور پادشاه بالا بکشد. او پس از سقوط والزی هم توانست با زیرکی و نیرنگ وجهه خود را حفظ کند و به بانفوذترین وزیر هنری هشتم بدل شود. کرامول نقش بسیار مهمی در طلاق هنری هشتم از کاترین اهل آراگون و ازدواج دومش با آن بولینِ داشت و در جداشدن کلیسای انگلستان از کلیسای رم هم بسیار فعال بود. از نکات مثبت دیگر رمان این است با اینکه شخصیت ها و حوادث فرعى باعث ایجاد کشمکش هاى مختلف در داستان مى شود، اما نویسنده با تبحر از سنگین شدن کتاب جلو گیرى کرده است .
این کتاب در ایران به ترجمه على اکبر قاضى زاده به همکارى نشر تندیس چاپ شده است.
/ 0 نظر / 13 بازدید